Sunday, October 24, 2021
Today News Australia . All Australian News in 1 Site CFD


Schedule for Day 5 of the Tokyo Olympics

By news.com.au , in Sport , at July 28, 2021 Tags: ,


Owen Wright claims Aussie’s first ever Olympic medal in surfing….

Owen Wright claims Aussie’s first ever Olympic medal in surfing.

1627421528 270 Schedule for Day 5 of the Tokyo Olympics

Ariarne Titmus is going for gold yet again.Source:Getty Images

It’s day 5 of the Tokyo Olympics and Australia is primed for a shot for at least four gold medals which could be a massive day in our history.

Ariarne Titmus is a massive chance in the 200m freestyle after setting the fastest time in the world at the Australian trials and qualifying fastest for today’s final — and will be right next to Katie Ledecky in the next round of their rivalry.

The Aussie men’s 4x 200m relay will also look to medal after qualifying second fastest for the final and adding Kyle Chalmers to the mix.

The rowing finals get underway as well where our men’s and women’s foursomes are chasing gold.

Our road cycling time trialists Grace Brown and two-time World Champion Rohan Dennis also race the clock for gold today.

Highlights of Day 4 of the Tokyo Olympics

All times are AEST

10am — Trap Women’s Shooting Qualification (Penny Smith, Laetisha Scanlan)

10.50am — Trap Men’s Shooting Qualification (James Willett, Thomas Derek Grice)

10.50am — Women’s Four Rowing final

11.10am — Men’s Four Rowing final

Australia are favourites in the mens and women’s rowing four finals.

Australia are favourites in the mens and women’s rowing four finals.Source:Getty Images

11.30am — Men’s Quadruple Sculls Rowing final

11.30am — Australia Vs South Africa in Rugby Sevens 5-8 placing match

11.35am — 100m Men’s Freestyle Semi-Final 2 (Kyle Chalmers)

11.41am — 200m Women’s Freestyle Final (Ariarne Titmus)

11.50am — Women’s Quadruple Sculls Rowing final

12pm-3.30pm — Aoife Coughlan (AUS) Vs Kinaua Biribo (KIR) in -70kg judo elimination

After 12pm (4th on court) — Ellen Perez / Sam Stosur (AUS) Vs Belinda Bencic / Vikrorija Golubic (SUI) in women’s doubles

After 12pm (4th on court) — Ash Barty / John Peers (AUS) Vs Nadia Podoroska / Horacio Zeballos (ARG) in mixed doubles

12.04pm — 200m Women’s Butterfly Semi-Final 2 (Brianna Throssell)

12.21pm — 200m Men’s Breaststroke Semi Final 1 (Matthew Wilson)

12.28pm — 200m Men’s Breaststroke Semi Final 2 (Izaac Stubblety-Cook)

12.30pm — Women’s Cycling individual time trial (Sarah Gigante, Grace Brown)

12.48pm — Caitlin Parker (AUS) Vs Atheyna Bylon (PAN) in women’s middleweight Boxing

12.54pm — 1500m Women’s Freestyle Final (Maddy Gough, Kiah Melverton)

1.05pm — Sailing

1.26pm — 4x200m Men’s Freestyle Final

1.50pm — Women’s Canoe Slalom (Jess Fox) in canoe heat 1

2pm — Ash Barty / Storm Sanders (AUS) Vs Barbora Kejcikova / Katerina Siniakova (CZE) in women’s doubles

Prepare for a doubles shot of Ash Barty.

Prepare for a doubles shot of Ash Barty.Source:News Corp Australia

2.50pm — Men’s Canoe Slalom (Lucien Delfour) in kayak heat 1

2.54pm — Paulo Aokuso (AUS) Vs Gazimagomed Jalidov Gafurova (ESP) in men’s light heavyweight Boxing

3pm — Men’s Cyling individual time trial (Richie Porte, Rohan Dennis)

4pm — Women’s Canoe Slalom (Jess Fox) in canoe heat 2

5pm — Men’s Canoe Slalom (Lucien Delfour) in kayak heat 2

6pm — Skye Nicholson (AUS) Vs Karriss Artingstall (GBR) in women’s featherweight Boxing

6pm — Christopher McHugh / Damien Schumann (AUS) Vs Spain in Men’s Beach Volleyball

6.20pm — Boomers Vs Italy in Men’s Basketball

7.30pm — Hockeyroos Vs Japan in Women’s Hockey

8pm — Swimming Heats

9pm — Olyroos Vs Egypt in Men’s Football

10pm — Mariafe Artacho del Solar / Taliqua Clancy (AUS) Vs Italy in Women’s Beach Volleyball

10.15pm — Kookaburras Vs New Zealand in men’s hockey



Source link

Comments


Leave a Reply


Your email address will not be published. Required fields are marked *